Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

Segítjük a munkavállalást, építjük a céges kapcsolatainkat

2025. április 28.
A képen egy hölgy látható, amint egy asztalnál ül, papírral a kezében és a laptopján dolgozik

A kép forrása: kiplinger.com

Az állásbörzék a munkaadók, munkavállalók és a munkavállalók elhelyezkedését támogató szervezetek találkozási helyszínei.

Március-április hónapokban a VGYKE munkatársai négy állásbörzén vettek részt, amelyek közül egyet a Motiváció Alapítvány – munkaerőpiaci szolgáltatásként – szervezett. Ezen a rendezvényen a Fővárosi Kormányhivatalon, a Főpolgármesteri Hivatalon, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarán, a rendezvénynek otthont adó szállodán, a Szerencsejáték Zrt-n és az euJobs Kft-n kívül a VGYKE-hez hasonló akkreditált munkaerőpiaci szolgáltatók vettek részt. Elsősorban ezen szervezetekkel való kapcsolatfelvételre törekedtünk.

A JOBVERSE nevű, továbbá a Heti Világgazdaság és az Eötvös Loránd Tudományegyetem által szervezett állásbörzéken nem állásközvetítőkkel, hanem konkrét cégekkel próbáltunk kapcsolatba kerülni. Érdeklődtünk megváltozott munkaképességű személyek által betölthető ún. „nyitott pozíciók” iránt, röviden bemutattuk az egyesületünk szolgáltatásait, szórólapokat adtunk, kezdeményeztük a hosszabb távú együttműködést.

A HVG állásbörzén alelnökünk a vakvezetőkutyájával jelent meg. A hostessek nagyon készségesek voltak az előzetes regisztráció alapján történő bejelentkezés során, hiszen a mobiltelefonból ki kellett keresni egy QR kódot, amelynek segítségével be lehetett lépni. Bár a tömeg, a zaj és a gyakori elindulás-megállás, majd a hosszabb várakozás nagy kihívást jelentett a kutya számára, minden nehézség nélkül bejárhattuk a rendezvény helyszínét, ismertettük egyesületünk szolgáltatásait, osztogathattuk szórólapjainkat.

A munkáltatók részben a bizonyos szakmákat érintő munkaerőhiány, részben az adókedvezmények miatt egyre nyitottabbak megváltozott munkaképességű emberek alkalmazására, azonban elvárják, hogy a pályázó feleljen meg az adott munkakörre meghatározott követelményeknek.

A tapasztalatok szerint azon látássérülteknek, akik nem könnyű fizikai, hanem szellemi munkát szeretnének végezni, elengedhetetlenül szükséges a számítógépes programok magas szintű használata és legalább az angol nyelv társalgási szintű ismerete. Napjainkban a cégek számára nem a nyelvvizsga bizonyítvány, a diploma lényeges, hanem az aktív nyelvtudás. Szintén fontos, hogy legyen a munkavállalónak egyéb, az átlagostól eltérő adottsága, pl. még egy (esetleg nem gyakran választott második) nyelv ismerete vagy önkéntes munkából, diákmunkából származó munkatapasztalat.

Akik egyetemet végeznek, mielőbb törekedjenek bármilyen munkakörben elhelyezkedni, mert nagy hátrányt jelent az, ha valaki az egyetemi tanulmányai alatt vagy a diploma megszerzése után semmiféle munkát nem végzett.

A pályaválasztás előtt állók figyelmét arra szeretném felhívni, hogy jelentkezés előtt tájékozódjanak, hogy a tanulmányaik befejezése után az adott területen milyen munkát képesek majd látássérültként elvégezni, és még az egyetem ideje alatt próbáljanak diákmunkát végezni egy olyan cégnél, amelynél (vagy amelyhez hasonlónál) a diploma megszerzését követően munkát vállalhatnak.

A programot a Belügyminisztérium és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet a FOGLALKOZTATÁS 2024 projekt keretében támogatja.

Foglalkoztatás 2024 projekt