Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

Tartsd csukva a szemed, meglátod, semmit sem tudsz csinálni

2017. szeptember 12.
A képen egy kisgyermek keze látható, aki braille-írást olvas a kezecskéjével

A feleségével együtt 2005-ben általa létrehozott Koli Alapítvány célja, hogy 2030-ra világszerte felére csökkentse a látásukat elvesztettek számát.

A vaksághoz vezető legtöbb betegség megelőzhető, a szaruhártyát megtámadó kórok háromnegyede is elkerülhető, illetve gyógyítható

– mondta Koli a Forbes című amerikai lapnak adott nyilatkozatában. Hozzátette: alapítványa támogatja azokat a kutatásokat, amelyek célja, hogy peptidekből és más természetes anyagokból mesterséges szaruhártyát állítsanak elő.

ENSZ-adatok szerint jelenleg világszerte 40 millió vak él, s további közel 300 millióra tehető a súlyos látáskárosodással küszködők száma. Ha folytatódnak a jelenlegi trendek, a következő másfél évtizedben jelentősen nő, s 2030-ra 80 millióra emelkedhet a vakok száma.

A bővülés gyorsabb lesz, mint a világ népességének növekedése. A zöld és a szürke hályog, valamint a vakságot okozó többi betegség főként a 65 évnél idősebbeket támadja meg, s ahogy nő az idősek aránya, úgy emelkedik a veszélyeztetettek száma is. 2030-ra a világ népességének 13 százaléka lesz legalább 65 éves, s az előrejelzések szerint a jelenlegi egyről legalább kettőre nő a száz főre jutó glaukómás betegek száma.

A zöld hályog a végleges vakság második leggyakoribb előidézője, a betegek tizede veszíti el teljesen a látását. A főbűnös azonban a szürke hályog, a katarakta, amely a látásvesztések kétötödét okozza.

A képen egy kisgyermek keze látható, aki braille-írást olvas a kezecskéjével

A kép forrása: hvg.hu

A vakság főként a fejlődő országokban okoz súlyos problémát, Indiában például 12-13 millióra becsülik a világtalanok számát. A magas arány egyik oka, hogy a fejlesztések ellenére nincs elég megfelelő minőségű diagnosztikai berendezés ezekben az országokban.

A másik ok az, hogy a fejlődő államok egy részében, a trópusi vidékeken változatlanul több tucat, látásvesztést is okozó fertőző betegség terjed. Egyik ilyen a folyami vakság, amely világszerte – de főleg Afrikában – 120 millió ember egészségét veszélyezteti. A kórt a fekete legyek lárvái okozzák, s a 6,5 millió beteg közül több mint negyedmillióan vesztették el a látásukat. A másik veszélyes kór a trachoma: a szemcsés kötőhártya-gyulladás 1,2 millió ember látását vette el teljesen, s kétmillióra tehető az emiatt részleges vakságban szenvedők száma.

Bár mindkét betegségre vannak már gyógyszerek, a Microsoft-alapító Bill Gates, illetve felesége, Melinda Gates által létrehozott alapítvány csak a közelmúltban jelentette be, hogy 2030-ra mindkét kór eltűnhet a föld színéről. A betegség kiirtásához ugyanis nem elég a gyógyszer, még arra is szükség van, hogy a veszélyeztetett térségekben mindenki számára biztosítsák a megfelelő higiéniai feltételeket.

A hír forrása: hvg.hu