Teljes gőzzel halad a látássérültek munkaerőpiaci integrációját elősegítő VGYKE program

Januári hírlevelünkben adtunk hírt arról, hogy elindult a Foglalkoztatás2024 – Vakok a munka kapujában projekt, amely széleskörű, komplex szakmai segítséget nyújt megváltozott munkaképességű személyek elhelyezkedéséhez a munkaerőpiacon. Az azóta eltelt időszak tapasztalatai, a résztvevők lelkes és pozitív visszajelzései megerősítik, hogy érdemes volt belevágnunk.
A projekt egyik kulcsembere Horváth Ágnes munkavállalási tanácsadó. Több mint harmincéve foglalkozik álláskeresőkkel. Tapasztalatait felhasználva egy speciális és számos neves intézményben már sikeresen megvalósított csoportfoglalkoztatási programcsomaggal segíti a résztvevőket. Ennek leglényegesebb elemei a következők: álláskeresési technikák tisztázása és a résztvevők által eddig alkalmazott módszerek, azok bővítése, elhelyezkedési akadályok megbeszélése, egyéni jó és rossz tulajdonságok feltárása, rossz tulajdonságok átfogalmazása, az álláskeresés dokumentumai, önéletrajz, kísérőlevél, elhelyezkedési kártya, referencia levél, a telefonálás, az időpont-egyeztetés, felkészülés az interjúra, az interjú.
A programokat játékokkal és szabad interakciós beszélgetésekkel színesítjük.
Az első foglalkozássorozat április 15-én véget ért, viszont rövidesen indul a következő program, melyre még van jelentkezési lehetőség. Az érdeklődőket szeretettel várjuk!
Résztvevői visszajelzések a programról:
„Az elmúlt hetekben volt alkalmam betekinteni a VGYKE „Együtt egy-másért” Elhelyezkedési Esélyjavító csoportfoglalkozás programjába. … A kilencalkalmas foglalkozáson Horváth Ágnes szakszerű és motiváló vezetése mellett jártuk végig utunkat, önéletrajzot, motivációs levelet írtunk, elhelyezkedési kártyát készítettünk. Őszintén mondom, eddig azt sem tudtam, hogy ilyen van, pedig remek dolog! Telefonáltunk állás ügyben, gyakoroltunk és átbeszéltük, miközben hétről-hétre oldódott bennünk a feszültség, csapat lettünk, nevettünk és bátorítottuk egymást. … Szívből ajánlom, tégy magadért, használd ki a segítséget és jelentkezz bátran! Miért írom, hogy bátran? Nekem bizony bátorság kellett… felállni, elindulni, kilépni a komfort zónámból, felvállalni és szembenézni a látásromlás okozta akadályokkal. A csoportban ehhez is bátorítást kaptam. Köszönöm!”
„Ez az írás az én személyes tapasztalatomat tartalmazza a kilencalkalmas csoportos foglalkozást illetően. Viszont, ha valakinek nincs türelme végigolvasni, röviden csak ennyi: erősen ajánlom!
…Ágnes (a csoportvezető) pár alkalom után közölte, hogy olyan voltam, mint aki legszívesebben nem is lenne ott. És ez pontosan így is volt, de nem jutott eszembe semmilyen korrekt módszer, amivel elkerülhettem volna a megjelenést. Ráadásul hamar kiderült, hogy beszélni is kell, és ekkor kezdtem menekülési útvonalakon gondolkodni. Az első alkalmak során viszont feltűnt, hogy a csoportban érdekes emberek vannak, és kezdtem is jól érezni magam. Ráadásul azt is megtudtam, hogy van hangom. Nekem, mint „újoncnak” a munkásvilágban, rengeteg hasznos információt is adtak ezek az alkalmak. De akinek már több tapasztalata van, mégis ilyen-olyan okból váltana, neki is ajánlom, hogy egy ilyen csoporton részt vegyen!
Az első alkalomnak úgy mentem neki, hogy nem akartam itt lenni, az utolsó alkalom után pedig úgy megyek el, hogy sajnálom, hogy nincs több alkalom.”
A programot a Belügyminisztérium és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet a FOGLALKOZTATÁS 2024 projekt keretében támogatja.
Foglalkoztatás 2024 projekt