Füvészkerti barangolás
A XVIII. kerületi Lámpás Klub látogatást szervezett a Füvészkertbe, ehhez csatlakoztunk mi is klubtagjainkkal.
Két vezetővel indultunk a Füvészkerti sétára. A kert eredetileg Nagyszombaton volt és 1771-ben lett alapítva Winterl Jakab botanika és vegytan professzor által. Több ízben is elköltöztették a kertet, míg végül a Józsefvárosban megkapta a végleges helyét. Akkoriban persze nagyobb méreteket öltött a területe, de 1911 után a Klinikák bővítése miatt lecsökkent 3 hektárnyira.
A kertben található vadászkastélyt az 1720-as években építették fel barokk stílusban, amely manapság esküvők helyszínéül is szolgál. A kertben ma háromezer fa és cserje található, ezek között vannak olyanok is, amelyek több száz évesek: a legidősebb egy huszonöt méteres sajmeggy, amelyet valószínűleg még a Szeleczkyek ültettek.
Budapest botanikus kertje kiemelten fontos természetvédelmi feladatot lát el. Mintegy 85 hazai veszélyeztetett fajt gondoz, és a Föld növényvilágából 250 veszélyeztetett fajt mutat be. A kert Klinikák felöli sarkában a fenyőgyűjtemény kapott helyet. Duglászfenyők, japánciprus, borókák, lucok és jegenyefenyők zöldellnek télen is. Azonban a két nyitvatermő, a szecsuáni mamutfenyő és a páfrányfenyő (ginkgo biloba) lombja ősszel vörösesbarnára, illetve aranysárgára színeződve lehullik.
Kitört a vihar, ezzel véget ért a szabadtéri program. A pálmaházban találtunk menedéket, és a trópusi (banán, kávécserje, ananász, papaya, kókuszpálma, gyömbér), valamint szubtrópusi (szobafenyő, rózsamályva, citrusfélék) növényekkel ismerkedtünk, de megcsodálhattuk az orchideákat, broméliákat, és a többi egzotikus virágot.
Felidéztük Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regényét, mert a botanikus kert pálmaháza nyújtott búvóhelyet Nemecsek Ernő és barátai számára is.
Köszönjük a szervezőknek és a vezetőknek ezt a kellemes délutánt!
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
Közösségi civilszervezők