Látogatás a Holokauszt Emlékközpontban
Látogatás a Holokauszt Emlékközpontban
Novemberi külsős programunk alkalmával a Holokauszt Emlékmúzeumban tettünk tárlatvezetéssel egybekötött látogatást. Az állandó kiállítást tekintettünk meg, ahol kedves tárlatvezetőnk egy orosz hölgy személyében Zsenya vezetett végig minket.
Az állandó kiállítás témája a magyar holokauszt, mely a második világháború alatt elkövetett zsidóellenes népírtásról szól, a faji ideológia által fizikai megsemmisítésre ítélt magyar állampolgárok, azaz a zsidók és a romák szenvedéseit, legyilkolását mutatja be. A magyar állam fokozatosan fosztotta meg 1938-tól polgárainak egy csoportját mindattól, ami az embert emberré teszi: jogaitól, javaitól, szabadságától az emberi méltóságától és végül az életétől. Az áldozatok a katonai munkaszolgálatban a magyar hatóságok alatti brutalitása következtében, illetve deportálásuk utána német haláltáborokban, tömeges kivégzéseken veszítették életüket.
A német megszállás után 1944-ben gyorsult fel ez a folyamat. A kiállítás az üldöztetés egyes fázisait bemutató egységekre épül (jogfosztás, kifosztás, szabadságtól való megfosztás, az emberi méltóságtól és az élettől).
Előbbi a magyar zsidóságot és cigányságot, utóbbi a felszabadulás és felelősségre vonás kérdését, illetve az üldöztetésekre adott válaszokat tárgyalja. Sztójay Döme vezette bábkormány sorra hozta a zsidóellenes rendeleteket: a zsidónak minősített személyeket sárga csillag viselésére kötelezték és beszolgáltatták velük minden ingóságukat. Zsidó többé nem lehetett orvos, ügyvéd, tanár, újságíró, színész. 1944. április 26-án elrendelték a zsidó lakások „használatba vételét”, és gettókba kényszerítették az embereket, megkezdődött a gettósítás. Itt indult meg a zsidók elhurcolása is, napi négy, emberekkel teli szerelvény indult Magyarországról Auschwitzba a haláltáborba. Itt halálos gázzal ölték meg az embereket, vagy olyan orvosi kísérleteknek vetették alá őket, ami a biztos halálukhoz vezetett.
„A kő örök és emlékeztet arra, hogy soha többé ne történjen ilyen az emberiséggel”
A program a XIII. kerületi Önkormányzat támogatásával valósult meg.