Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

Szemléletformálás Dunavarsányban

2023. július 14.
Szemléletformálás Dunavarsányban - egy szemtakarót viselő, fehérbottal közlekedő kisfiút kísér egy kislány.

Szemléletformálás Dunavarsányban – 2023. július 4-én Dunavarsányban jártunk Tanai Csaba kollégámmal és Szamóca kutyusával a Dunavarsányi Római Katolikus Egyházközség által szervezett Hittantáborban, ahol általános iskolás és óvodás gyerekeknek tartottunk szemléletformáló előadást.

Beszéltünk nekik többek között a látássérült emberek mindennapi életéről, kiemelve, hogy annyira nem is különbözik egy látó ember mindennapjaitól. Szó esett a fehérbotos, illetve a vakvezető kutyával történő közlekedésről, valamint a gyerekek olyan szituációs játékban vehettek részt, mely során megtapasztalhatták látássérültként és látó, segítséget nyújtóként a közlekedést egy rövid séta keretében.

De a nap fénypontja, mint mindig, most is Szamóca volt, akit a gyerekek az előadás végén elárasztottak szeretetükkel.

VGYKE szemléletformáló tevékenységének fontos eleme az óvodai- és iskolai programok szervezése és lebonyolítása. Programjaink során a gyerekeket saját élményeken keresztül igyekszünk közelebb vinni a vak és gyengénlátó emberek hétköznapjaihoz. Számos óvodát, általános- és középiskolát kerestünk fel, emellett különböző rendezvényeken is megjelenünk, ezekről mind referenciaigazolásaink tanúskodnak.

Az intézményvezetőkkel, igazgatókkal és osztályfőnökökkel előzetesen egyeztetünk, bemutatjuk nekik a rendezvények menetét és tartalmát. A gyerekek, osztályok és korosztály szerint vesznek részt a foglalkozásokon. Figyelembe vesszük a helyi adottságokat és igényeket, így egy teljesen egyéni testreszabott programot viszünk az intézményekbe.

Az osztályokat két csoportra osztjuk. Általában 45 percesek a foglalkozásaink. 20-25 percenként történik a helyszínváltás. Az egyik csoport különféle beszélő segédeszközökkel ismerkedik meg, bemutatjuk és elmagyarázzuk a Braille írást. Olyan játékokat mutatunk nekik, amiket a látók és a látássérültek egyaránt használhatnak. Szemtakaró segítségével illatokat, hangokat kell kitalálniuk, papír- és fémpénzt kell felismerniük. De szimulációs szemüvegek segítségével megtapasztalhatják, milyenek az egyes szembetegségek. Beszélünk olyan – számítógépen, telefonon használható – beszélő szoftverekről, amelyek elengedhetetlenek a látássérült emberek mindennapjaiban.

A másik teremben fehérbotos és vakvezető kutyával való közlekedéssel ismerkedhetnek a résztvevők. Sőt! Kipróbálhatják a velük való közlekedést. Tapasztalataink szerint a gyerekek rendkívül nagy befogadóképességgel rendelkeznek, nyitottak és könnyen felteszik különböző, gyakran igen komoly kérdéseiket a látássérült emberek életével kapcsolatban.

Minden osztály, csoport esetén úgy működik jól a foglalkozás, ha egy-egy tanár, óvónő kíséri. Ők ismerik a gyerekeket és az osztályok, csoportok összetételét, így az esetleges problémák kezelését is jobban meg tudják oldani, mint mi, “idegenek”.

Tanárok, diákok kérésére, egy-két hónappal a programok után is szívesen visszatérünk az iskolákba, részt veszünk osztályfőnöki órákon. Ezt azért tartjuk fontosnak, hogy az esetlegesen később felmerülő kérdésekre is választ tudjunk adni. Megbeszéljük a program során szerzett élményeket, tapasztalatokat. Tudatosítjuk bennük azt, hogy a látássérülteknek nem sajnálatra van szükségük, hanem olyan emberekre, akik számára nem ismeretlen a segítségnyújtás fogalma.

A szemléletformálást már gyerekkorban el kell kezdeni. Programjaink pontosan azt a célt szolgálják, hogy bemutassuk nekik, így is lehet “teljes értékű” életet élni, csak néhány segédeszközzel többre van szükségünk, mint másoknak.

Dudikné Rácz Andrea
XX. és XXIII. kerületi közösségi civilszervező

#aliglátó #Dunavarsány #fehérbot #gyengénlátó #hittantábor #közlekedés #látássérült #segédeszközök #szemléletformálás #vak #vakvezetőkutya #VGYKE