Tavaszi séta a pesti belvárosban!
A XVIII. kerületi lámpás klubbal közös programot szerveztünk, melyre volt kolléganőnk Kiss Júlia is elkísért bennünket.
A séta útvonala a belváros, a régi Pest területe volt. Rövid történeti áttekintés után, amit Julika tartott, kisétáltunk a Duna korzóra.
„Duna Korzónak a Lánchíd és az Erzsébet közötti gyalogos területet nevezik. A legtökéletesebb hely ahonnan csodálhatjuk, a világörökség résznek nyilvánított budapesti Duna parti látkép. A belváros szívében az 5. kerületben futó sétány kétséget sem hagy afelől miért szeretik ennyire ezt a várost és a látvány miért lett a világörökség része. Napjainkban mit egykor andalgók tömege élvezi a csodálatos épületeket, mint a Vigadó téri Pesti Vigadó vagy a Belvárosi Plébániatemplom.
A díszes kandeláberekkel ékesített, padokkal ellátott sétány nagyjából száz évvel ezelőtt épült ki. Sétára és a Dunai panoráma élvezetére egyaránt csábít.
A mai korzó őse, a Duna déli szakaszánál telepített fasor, már több mint 200 éve megkezdte karrierjét a belvárosi plébániatemplom közelében; ahol egykor a hajóhidat kikötötték. A jelenlegi sétány használatának szokásrendje a millennium idején alakult ki. A Vigadó előtti villamosmegálló korlátján találjuk a Kiskirálylány szobrát.
Furcsa, de sok turista azt hiszi, már legalább egy évszázada csücsül a 2-es villamos korlátján “A kis királylány”, Marton László bronzszobra, pedig csak 1990 óta látható itt. Miközben a hazai szakma erősen vitatta az alkotás értékeit, Károly walesi herceg annyira megszerette a bronz királylányt, hogy szert tett egy másolatra, később pedig meghívta a művészt Londonba, ahol egyéni kiállítást rendeztek a műveiből.
Ötcsillagos hotelek (InterContinental, Marriott, Sofitel), éttermek, kávézók, teraszos bárok és kaszinók szegélyezik, és innen nyílik a legszebb budai panoráma.” (Forrás: Wikipédia)
Gyülekeztek a viharfelhők, de szerencsére megúsztuk a zivatart. Csak a Határ útnál zuhogott az eső… A séta nagyon kellemes volt, sok érdekességet hallottunk a régi Pestről, a Dunáról, a hidakról és örültünk az együtt töltött időnek.
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők