A VGYKE ügyfélszolgálata a Békásmegyeri Közösségi Házban
A VGYKE ügyfélszolgálata a Békásmegyeri Közösségi Házban az Óbudai Lámpás Klub 2023. novemberi Klubnapján.
2023. november 17-i klubnapunkon – a Lámpás Klubok több éves hagyományához híven – lehetőséget biztosítottunk tagjainknak, hogy rendezzék a jövő évi tagdíjukat, és kérdéseket tegyenek fel a VGYKE ügyfélszolgálatának, melynek képviseletében ezúttal Kormányos Ágnes tisztelte meg jelenlétével klubunkat.
Még mielőtt azonban a tagok feltették volna kérdéseiket, illetve rendezték volna jövő évi tagdíjaikat, bevezetésképpen mondtam néhány mondatot a novemberi jeles napokról, úgy, mint november 1-jéről, Mindenszentekről, november 3-áról, a Magyar Tudomány Napjáról, november 7-éről, a Magyar Opera Napjáról, végül, de nem utolsó sorban november 17-éről, amely Budapest születésnapja. Idén 150 éve jött létre Budapest Buda, Óbuda és Pest egyesülésével.
November 1-jén az üdvözült lelkeket ünnepeljük, Mindenszentek napján. A mindenszentek vagy mindenszentek napja (röviden mindszent; latinul Festum Omnium Sanctorum) a keresztények ünnepe, az üdvözült lelkek emléknapja, melyet a katolikus keresztény világ november 1-jén tart. Ekkléziológiailag a megdicsőült Egyház (latinul ecclesia triumphans) ünnepe. A még élők a „küzdő egyházat” (ecclesia militans), a már meghalt és tisztítótűzben bűnhődők a „szenvedő egyházat” (ecclesia patiens), az üdvözültek pedig a „diadalmas egyházat” (ecclesia triumphans) képviselik. Az ünnep 741-ben, III. Gergely pápa idején jelent meg először a megemlékezés napjaként. Jámbor Lajos frank császár 835-ben IV. Gergely pápa engedélyével már hivatalosan is elismerte az új ünnepet. A hagyomány szerint egyetemes ünneppé IV. Gergely pápa tette. E nap Magyarországon 1998-tól újra egyházi ünnep, 2000-től pedig munkaszüneti nap.
November 3-án a Tudomány Ünnepén gróf Széchenyi Istvánra emlékezünk, aki 1825-ben ezen a napon ajánlotta fel egyéves jövedelmét a Magyar Tudós Társaság (az MTA elődjének) megalapítására.
November 7-én a Magyar Opera Napját ünnepeljük. 1810-ben e napon született Erkel Ferenc.
November 17-én Budapest létrejöttének 150. évfordulóját ünnepeljük. Budapest három városrész egyesítésével jött létre. Pest a Duna bal partján, Buda a jobb parton, Óbuda pedig a Duna keleti oldalán fekszik. Pest már a római korban is lakott hely volt, a középkorban pedig fontos kereskedelmi és gazdasági központtá vált. Buda pedig a magyar királyok székhelye volt. Óbuda pedig egy régebbi település, amely a rómaiak alatt virágzott fel. A három város egyesítésének ötlete már a 19. század elején felmerült. Azonban csak 1873. november 17-én valósult meg, amikor a magyar országgyűlés elfogadta az egyesítésről szóló törvényt. Az egyesítésnek számos oka volt. Egyrészt a három város közötti szoros gazdasági és kulturális kapcsolatok miatt, másrészt pedig a modern városfejlesztés igényei miatt. Budapest egyesítése után gyors fejlődésnek indult. A város népessége gyorsan növekedett, és számos új épület és intézmény épült. Budapest a 20. században is fontos szerepet játszott a magyar történelemben. A város volt a központja az 1918-as forradalomnak, az 1944-es nyilas uralomnak, és az 1956-os forradalomnak. Budapest ma Magyarország fővárosa és legnagyobb városa. A város több mint 1,7 millió lakosnak ad otthont, és fontos turisztikai célpont is. Budapest egy gyönyörű és izgalmas város, amely sok látnivalót és programot kínál a látogatóknak.
Rövid köszöntőmet és előadásomat követően mindenkinek lehetősége nyílt kérdéseket feltenni Kormányos Ágnes részére. Felmerült – egyebek mellett – a térítésmentes parkolást lehetővé tevő rokkantsági kártya igénylésének kérdése, vagyis, hogy e kártyát látássérültek is igényelhetik arra az esetre, hogy ha valaki őket szállítja, akkor a főváros fizetős zónáiban is ingyenesen parkolhat. Ágnes tájékoztatott, hogy a kártyát kormányablaknál lehet igényelni, az jogosult rá, aki igazolja, hogy fogyatékossági támogatásban részesül. Ezt nem csak a határozattal, hanem a Magyar Államkincstár (MÁK) által kiállított kártyával is lehet, hiszen annak a kiállítási jogcíme maga a határozat.
A fontos kérdések-válaszok, majd tagdíjbefizetést követően Császár Lászlóné Erzsikét köszöntöttük névnapja alkalmából. Ezután kötetlen beszélgetés következett.
Az eseményről készült beszámolót és képeket Facebook-oldalunkon tekinthetik meg:
https://www.facebook.com/lampasklub3/
Következő klubnapunk már a Karácsony jegyében telik majd, 2023. december 15-én, pénteken 10:00 – 12:00 között.
Ruzsa Viktor
Közösségi civilszervező