Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

Feneketlen tavi kirándulás

2023. november 6.
Feneketlen tavi kirándulás - csoportkép a tónál, a templom is látszik.

Feneketlen tavi kirándulás

Október 20-án az Újbudai látássérültek klubtagjaival elmentünk kirándulni a Feneketlen tóhoz a Narradívák kíséretében.

A séta különlegességét az adta, hogy audionarrációval volt egybekötve. Az infokommunikációs akadálymentesítés növelte számunkra, látássérülteknek a vizuális élményt. Az audionarráció kézzelfoghatóbbá, érthetőbbé teszi a művészetet, a környezet megértését. Ezért is tartottuk fontosnak.

A Feneketlen tó mesterséges állóvíz, felülnézetből elnyújtott, szabálytalan papucs (“vese-medence”) formájú. A 18. század előtt a helyén lakatlan, mocsaras, értéktelen terület állt. A közelben kanyargó Duna az idők során agyagot hordott a területre, épp ezért a 18. század második felében téglagyárat hoztak létre a területen, az alapanyagot pedig a tó helyén lévő agyaggödörből nyerték ki a munkások. Maga a tó 1877-ben keletkezett, amikor az egykori téglagyár munkásai egy agyaggödröt mélyítettek. Ennek során felszín alatti vízfolyásra bukkantak. 1889-ben bezárták a téglagyárat, a talajvíz pedig szép lassan feltöltötte az agyaggödröt és környékét. A 20. század elején is elhagyatottan állt, semmilyen funkciója nem volt. A környék beépítése főként azután kezdődött meg, hogy a ciszterci szerzetesek 1912-ben Budán is megtelepedtek. A szerzetesek számára Wälder Gyula építész tervezett egy templomból, rendházból, gimnáziumból és internátusból álló épületegyüttest a part közelébe. Ezek közül a Szent Imre-templom és gimnázium áll a tó északi oldalán. 1937-ben a templom építésével kapcsolatban egy park kialakítását tervezték a tavat körülvevő 3000 négyszögölnyi területen, mintegy budai Városligetet létrehozva. Környékét végül 1958 és 1960 között parkosították Mőcsényi Mihály tervei szerint, aki a kivitelezési munkákat is irányította. Felépült a Budai szabadtéri színpad, Park Vendéglő. Az 1980-as évekre a park számos műalkotással bővült: fekvő fiúalak, néhány lépéssel távolabb egy kis kőmackó, majd Kosztolányi Dezső merengő alakja Mágia című kötete fölött. a teniszpályák bejárata mellett Somogyi József Bartók Béla-szobra és Illyés Gyula antifasiszta emlékműve is helyet kapott.

A Feneketlen tavat a Csepel Autógyár 2. sz. Gyárának Horgász Egyesülete kezelte, és horgászvízként hasznosította Vízforgató berendezést és szökőkutat építettek be, amely a Feneketlen-tavi horgászegyesület szorgalmazására készült el. 2010 óta tiltott a horgászat. A tó és a körülötte elterülő park máig népszerű pihenőhely.

Feneketlen tavi kirándulás - induláskor

Feneketlen tavi kirándulás – induláskor

Kis csapatunk a Narradívák közreműködésével gyönyörködhetett a táj szépségében. Meglátogattuk a parkban levő összes szobrot és emlékművet. Amit a fülünkkel hallottunk, azt a kezünkkel megtapogattuk, de sajnos a tó közepén álló Szürke gémet nem lehetett megsimogatni.

Fantasztikus élmény volt, hogy Újbuda forgalmas területén van egy nyugalmat árasztó terület. Ismét egy kellemes délelőttöt töltöttünk együtt, és még az őszi időjárás is kedvezett nekünk.

Köszönjük a lelkes audionarrációt a Narradívák részéről Gazdik Katinak, a rendezvény megvalósításának lehetőségét Újbuda Önkormányzatának!

Lenkainé Vajda Viktória
Közösségi civilszervező

#aliglátó #gyengénlátó #klubprogram #közösségiklubok #látássérült #Újbuda #vak #VGYKE