Tárlatvezetés a Csontváry Kiállításon
Tárlatvezetés a Csontváry Kiállításon – 2023. június 28-án 11 órakor ellátogattunk a Szépművészeti Múzeumba, és részt vettünk a Csontváry Kiállításon, ahol Csontváry Kosztka Tivadar születésének 170. évfordulója alkalmából közel 40 művét állították ki.
A programon nagyon sokan részt vettünk.
A tárlatvezetés szenzációs volt. A Tárlatvezető szakmai felkészültségével, kedvességével felejthetetlenné tette számunkra ezt a programot. A legapróbb részletességgel tárta szemünk elé a látványt, olyannyira, hogy az aliglátó vagy vak Tagjainknak is lelki szemei elé tárult az alkotások szépsége.
Ezúton is nagyon köszönjük a munkáját!
A közvetlenül a program előtt készült videó itt tekinthető meg.
Nem tartozott egyetlen korabeli irányzathoz sem, maga alkotta többrétű kifejezéssel „napút” festőként jellemezte önmagát.
Csontváry írásaiból úgy tűnik, hogy ezt a maga alkotta kifejezést, a naputat a plein air szinonimájaként is használta, a szó nála a fény és a levegő együttes megjelenése. Kutatta a különböző napszakok színvilágát, a nap és a fény természetét. Valószínűleg hatott rá Komjáthy Jenő világszemlélete is, és a világot egy élő organizmusként szemlélte. Így a napút sem egyszerűen csak azt jelentette számára, ahogy a nap bejárja útját keltétől nyugtáig, hanem azt is, ahogy a Nap energiát ad le a térnek, megadva annak szerkezetét, ahogy a tér visszaadja energiája egy részét a napnak, és ennek az állandó energiaáramlásnak az intenzitását jelzik a színek. Az impresszionistákhoz hasonlóan élt a kiegészítő színek egymás mellé helyezésével, néhány esetben azonban a harsány színeket a motívum fölerősítésére használta, és a motívum belső erejének hangsúlyozására a festékréteg vastagságát is használta, annak plasztikusságával, kidomborodásával is erősítve azt.
Forrás: Vikipédia
Dudikné Rácz Andrea
XX. és XXIII. kerületi közösségi civilszervező
#aliglátó #CsontváryKiállítás #festmény #gyengénlátó #kiállítás #klubprogram #közösséglámpásai #látássérült #Pesterzsébet #tárlatvezetés #vak #VGYKE