Törzsek nyomában, avagy Pápua Új-Guinea rejtelmei
2024. szeptember 13.
Egy sokáig ismeretlen, civilizációmentes hely a Csendes-Óceánban. Közigazgatásilag Indonéziához tartozik, az első felfedezők már a középkorban jártak Pápua Új-Guineában, bár többeknek, főleg papoknak ez volt az utolsó útja.
Egy tévhit viszont eloszlatásra került az előadáson, melyet Szőllősi Mátyás újságíró világutazó osztott meg, a bennszülött törzsek ugyanis egy növényt rágcsáltak, melynek piros leve volt, és erről hitték azt az odautazók, hogy vér. Persze volt emberevés is, mint rituális szertartás, de csak az ellenséget és nagyon ritka esetben „fogyasztották” el. Egy furcsa betegség, a kuru terjedt el a bennszülöttek között, amikor felhagytak az emberevéssel, ez megszűnt a fore törzs tagjai között. Érdekesség, hogy több magyar utazó is járt a törzsek között, ők „túlélték” a kalandot, mivel nem akartak téríteni.
Előadónk egy békésebb törzsnél töltött pár napot, ők nem voltak emberevők, aránylag nagy létszámban élnek (70-80.000 fő.) Ők részben már civilizálódtak, nyugati ruhát hordanak, a közeli piacon adják el az általuk készített termékeket. A közeli nagyvárosban már MC’Donalds is van. Előadónk vett egy disznót a törzsnek, akik az ajándékot rituális tánccal és eredeti népdallal köszönték meg, mely lejátszásra is került. Ugyanakkor nem ritka még azon törzsbeliek száma, akik hagyományosan járnak, kevés ruhadarabot viselnek, kizárólag védelmi célból. Tapintható tárgyakat, nyakláncokat is hozott előadónk.
Egy különleges világ különleges életébe nyert betekintést, aki részt vett a két órás klubdélutánon.
Szalainé Tündi
Közösségi civilszervező
#aliglátó #Ferencváros #gyengénlátó #klubnap #közösségiklubok #látássérült #vak #VGYKE