Időszámítás és egyéb érdekességek
Időszámítás és egyéb érdekességek – évnyitó klub a XVI. kerületben
Új évindító klubnap, új év – de biztos, hogy mindenkinek új? Mennyire általános a Föld nevű bolygón annak a naptárnak a használata, ami számunkra olyan természetes, hogy már el sem gondolkodunk rajta? Esetleg léteznek másfajták is? Ha igen, melyek ezek, hol és miért alkalmazzák őket?
Kérdéseinknek utánajárva megtudtuk, hogyan vezetett a földművelő-állattenyésztő életmód az első naptárak és a csillagászat megszületéséhez; milyen kritériumoknak kell megfelelnie egy naptárnak, és mely égitestmozgásokon kell alapulnia – legyen napjainkban használt, vagy régen letűnt akár. Miben tért el az ókor időfelfogása a mai emberétől; milyen megoldások születtek párezer éves történelmünk során az évek számozására, hogyan hatottak erre a vallások, vagy egyes országok felemelkedése; mi határozza meg ünnepeink időpontját – többek között ezekről is szó esett. Ujjaink használatával gyorsan megértettük, miért is 24 órában határozták meg egy nap időtartamát a sumérok; a „mit adtak nekünk a rómaiak” című hosszú listára pedig nemcsak Iulius Caesar (XIII. Gergely pápa által később megreformált formájában mai napig használatos) naptára, hanem mindennapjaink kezdete-vége is felkerült.
Beszélgettünk még a világ más pontjain használatos naptárakról is – ennek kapcsán vidáman nyugtázhattuk, hogy az elmaradt újévi fogadalmakkal sem vagyunk még elkésve, hiszen Kínában februárban ünneplik az új évet: elvonul a Nyúl, és beköszönt a Sárkány éve! Az iráni Noruz is közelít, tehát még márciusban sem maradt le az, aki mindenáron évkezdethez szeretné kötni egy-egy új szokása bevezetését… Bátran hát a pótszilveszterekkel: van idő bőven – csak megfelelő naptárat kell választani!
Czagány Izabella
Közösségi civilszervező
#aliglátó #gyengénlátó #klubnap #közösségiklubok #látássérült #vak #VGYKE #XVI.kerület