Milyen a szentendrei Vártemplom?
Milyen a szentendrei Vártemplom?
A klubtagokkal és kísérőikkel június 20-án Szentendrére mentünk.
A város gyönyörű természeti környezetben helyezkedik el, sok szép látnivalót kínálva az oda látogatóknak. Beceneve: A festők városa.
A hévtől gyalog indultunk el, hogy meg tudjunk állni egy-egy nevezetes történelmi helyszín, vagy régi szép épület előtt.
Úti célunk volt, hogy megnézzük Szentendrén a város legrégebbi épületét a Várdomb tetején. Régészeti feltárások során megállapították, hogy a Vártemplom négy nagyobb szakaszban nyerte el jelenlegi formáját. Már az 1200-as években állt ezen a helyen templom, melyet Szent Andrásnak neveztek. Szent Andrásról kapta Szentendre a nevét, mivel András magyarul Endre. A tatárjárás után újjáépült gótikus stílusban. Ekkor épült a torony, és a bejárati kapu mellett elhelyezett napóra, amely a legrégebbi csillagászati tárgyi emlék Magyarországon. Hatszáz éves napóra! Belül már barokk stílusban épült a templom. A török pusztítások után 1710-től az ide menekülő katolikus dalmátok építették újjá. A főoltár és a mellékoltárok szenteket ábrázolnak.
A szószéken a négy evangélista látható: Máté, János, Lukács, Márk. Belül a szentélyben a freskókat a Szentendrei Művésztelep öt festője festette az 1930-as években. Jézus életét úgy ábrázolták, mintha Szentendrén élt volna. A háttérben sok helyen a város ismert helyszínei láthatóak. A törökök elől menekültek a szerbek Szentendrére, majd az első világháború előtt visszatértek Szerbiába.
Sok látnivalóval és új ismeretekkel lettünk gazdagabbak a szentendrei városnézés, és templomlátogatás alkalmával.
Végül a nagy meleg elől menekülve a Fő téren fagyizással hűsítettük magunkat.
Vasné Pintér Teréz
Közösségi civilszervező
#aliglátó #gyengénlátó #klubprogram #közösséglámpásai #látássérült #Óbuda #Szentendre #vak #Vártemplom #VGYKE